Wystawa w Domu Historii - Ocalone z Pożogi

Zapraszamy do Domu Historii na nową ekspozycję pt. "Ocalone z Pożogi. O książkach, które przetrwały Zagładę".

Wystawa czynna jest w maju i w czerwcu w soboty od 13 do 17.00 godz, a także w innych terminach do uzgodnienia telefonicznie (nr tel. 603062247, 509141840)

Wystawa jest poruszającą opowieścią o losie ludzi i przedmiotów skazanych na unicestwienie. Znajdują się na niej zachowane egzemplarze książek w języku hebrajskim, polskim i niemieckim, które miały żydowsich właścicieli, pochodziły z żydowskich bibliotek prywatnych i instytucjonalnych. Poza książkami na wystawie znalazły się przedmioty kultu, ciekawe drobiazgi i pamiątki związane z żydowską tradycją i historią, a także informacje poświęcone żydowskiemu czytelnictwu i drukarstwu w Nowym Sączu w okresie przedwojennym.

Znakomita większość przedmiotów pochodzi z prywatnej kolekcji p. Józefa Gucwy, a także ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae, Biblioteki Publicznej im. Józefa Szujskiego oraz ze zbiorów prywatnych kolekcjonerów m.in. p. Łukasza Kopca.

Mecenasem wystawy jest Pan Charles Merrill

Partnerami wystawy są: Biblioteka Publiczna im. J. Szujskiego, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Archiwum Narodowe w Krakowie oddział w Nowym Sączu, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu.

Organizatorzy dziękują za pomoc p. Zbigniewowi Oprządkowi z Krosna.

Bilet na wysatwę: normalny: 7 zł, ulgowy:5 zł.