Wizyta Studyjna w Auschwitz-Birkenau

Grupa naszych Ambasadorów miała okazję w dniach 18 – 19.03.2016 wziąć udział w wyjeździe studyjnym do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz w towarzyszących mu warsztatach w ramach programu "Małopolska Pamięta", realizowanego przez Urząd Marszałkowski, będącego obecnie na etapie projektu pilotażowego.

W piątek, 18 marca wyruszliśmy wraz ze wschodzącym słońcem z Nowego Sącza w silnym, 19-osobowym składzie. Do Oświęcimia dotarliśmy bez przygód, na miejscu zajęła się nami pani Katarzyna Piosek, która koordynowała naszą wizytę. O 9 znaleźliśmy się już w Centrum Żydowskim, gdzie dołączyła do nas 11-osobowa grupa z jednego z krakowskich liceów. Wspólnie z nimi wzieliśmy udział w warsztatach „Życie przedwojenne Żydów w Oświęcimiu”, podczas których dowiedzieliśmy się nowych ciekawych rzeczy o kulturze żydowskiej i o lokalnej społeczności.

Ok. godziny 11.30 rozpoczęła się nasza wizyta w Miejscu Pamięci. Dwie części memoriału (obóz I i II)  zwiedzaliśmy łącznie przez ponad 3 godziny pod kierownictwem naszego przewodnika, jednego z pracowników Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Poruszające obrazy, historie i miejsca, które odwiedziliśmy z pewnością pozostawią w nas na długo niezatarty ślad.

Pierwszego dnia odbył się jeszcze warsztat „Dlaczego Auschwitz powinien nadal nas obchodzić” w miejscu naszego nocelgu, jakim był niezwykły kompleks budynków należących do Towarzystwa Salezjańskiego w Oświęcimiu, w którym mieści się nie tylko klasztor, szkoła i internat, ale również hotel, warsztaty pracy i nie tylko.

Drugi dzień, sobotę, spędziliśmy w Bibliotece Galeria Książki w Oświęcimiu, gdzie posłuchaliśmy wykładu p. Alicji Bartuś pt. „Nie ma dzieci, są ludzie” oraz wzięliśmy udział w warsztacie „Od słów do zabijania” prowadzonym przez p. Katarzynę Piosek. Zwiedziliśmy również Bibliotekę – niezwykle nowoczesne i przyjazne mieszkańcom miejsce, stanowiące nie tylko skarbnicę wiedzy, ale również centrum kulturalne lokalnej społeczności.

Po wypełnieniu ankiet ewaluacyjnych i obiedzie wróciliśmy do domu. Nasz wyjazd trwał tylko dwa dni, ale wydarzyło się w jego trakcie bardzo wiele, otrzymaliśmy ogromną dawkę nie tylko niezwykle cennych informacji, ale również silnych emocji. Warsztaty i wykłady towarzyszące wizycie w Muzeum stanowiły doskonałe jej uzupełnienie i pozwoli pełniej zrozumieć to, co symbolizuje i o czym przypomina nam Miejsce Pamięci Auschwitz-Birkenau.

Warsztaty w Centrum ŻydowskimWarsztaty w Centrum Żydowskim
Warsztaty w Centrum ŻydowskimWarsztaty w Centrum Żydowskim
Zwiedzanie Auschwitz z przewodnikiemZwiedzanie Auschwitz z przewodnikiem
Zwiedzanie Auschwitz z przewodnikiemZwiedzanie Auschwitz z przewodnikiem
Zwiedzanie Auschwitz z przewodnikiemZwiedzanie Auschwitz z przewodnikiem
Model komory gazowej w obozieModel komory gazowej w obozie
Zwiedzanie Birkenau z przewodnikiemZwiedzanie Birkenau z przewodnikiem
Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie Birkenau.Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie Birkenau.
Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie Birkenau.Pomnik Ofiar Faszyzmu na terenie Birkenau.
Ruin jednej z komór gazowych w BirkenauRuin jednej z komór gazowych w Birkenau
Zwiedzanie Birkenau z przewodnikiemZwiedzanie Birkenau z przewodnikiem
Warsztaty „Czy Auschwitz powinna nas obchodzić?”Warsztaty „Czy Auschwitz powinna nas obchodzić?”
Cała nasza grupa w Bibliotece Galeria KsiążkiCała nasza grupa w Bibliotece Galeria Książki
Prezentacja „Nie ma dzieci sa ludzie” o prawach dzieci i prawach człowiekaPrezentacja „Nie ma dzieci sa ludzie” o prawach dzieci i prawach człowieka
Warsztat „Od słów do zabijania” o stereotypach, mowie nienawiści i ich konsekwencjachWarsztat „Od słów do zabijania” o stereotypach, mowie nienawiści i ich konsekwencjach