VIII edycja Labiryntu Historii

W dniach 20-22, 24 V w MCK SOKÓŁ odbyła się VIII edycja "Labiryntu Historii", poświęcona w tym roku powstaniu styczniowemu. Dotacje Muzeum Historii Polski w ramach programu Patrjotyzm Jutra, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, Urzędu Miasta Nowego Sącza oraz wsparcie firmy Erbet umozliwiły realizację bogatego programu. Odbyły się zatem liczne wykłady (Powstanie styczniowe w obiektywie aparatu. Fotografie z lat 1861-1864, mgr Renata Słoma (Biblioteka Narodowa w Warszawie); Krzyk ludów. XIX wiek – stulecie rewolucji i przewrotów, mgr Dorota Jędruch (Muzeum Narodowe w Krakowie); Powstanie styczniowe a kanon polskiej sztuki narodowej, dr Janusz Polaczek (Uniwersytet w Rzeszowie); Mit powstania styczniowego – jego siła i słabości, prof. dr hab. Dorota Kudelska (Katolicki Uniwersytet Lubelski); Historia prasy w dobie powstania styczniowego, Danuta Murzynowska i Joanna Potęga (Biblioteka Narodowa w Warszawie). Uwagę przyciągnęły także dwa interesujące panele - dyskusyjny Władza w powstaniu – Rząd Narodowy czy dyktatura? z udziałem dr hab. Michał Baczkowski (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński), prof. dr hab. Andrzej Szwarc (Uniwersytet Warszawski) oraz teatralizowany Kraj gdzie każdy czyn za wcześnie wschodzi…, przygotowany i reżyserowany przez Jana Korwina Kochanowskiego (Dyrektora Szkoły Aktorskiej SPOT w Krakowie). W tym roku w "Labirynt" młodzież zaangażowała się intensywniej biorąc udział w warsztatach fotograficznych Historie portretu – warsztaty fotografii poprowadzonych przez Piotra Droździka oraz Warsztatach z filmu kostiumowego prowadzonych przez mgr Barbarę Szewczyk (reżyser, scenarzysta, absolwentka Łódzkiej Szkoły Filmowej). W ramach tych ostatnich młodzież zrealizowała swój własny film kostiumowy, nakręconych w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu pt. "Cztery ofiary aptekarza". Konkurs "Kolaż historyczny" pozwolił nagrodzić prace młodych ludzi z Polski i Rosji, którzy podjęli się refleksji nad relacją pomiędzy przeszłością, a współczesnością.

Labirynt zakończył znakomity koncert zespołu hip-hopowego STEREOTYPY, przygotowany specjalnie na tę okazję. Gościnnie udział wziął nowosądecki CHÓR SCHERZO z I LO.

Zapraszamy na stronę programu www.labirynthistorii.pl

Otwarcie VIII edycji LabiryntuOtwarcie VIII edycji Labiryntu
Renata Słoma (Biblioteka Narodowa w Warszawie) z wykładem na temat fotografii z okresu powstania styczniowego.Renata Słoma (Biblioteka Narodowa w Warszawie) z wykładem na temat fotografii z okresu powstania styczniowego.
Panel dyskusyjny Panel dyskusyjny "Władza w powstaniu..." z udziałem prof. Andrzeja Szwarca (UW), prof. Andrzeja Chwalby (UJ) i dr hab. Michała Baczkowskiego (prof. UJ)
Historia i Teatr razem - panel Historia i Teatr razem - panel "Kraj gdzie każdy czyn za wcześnie wschodzi..." przygotowany przez Jana Korwina Kochanowskiego.
Warszaty fotograficzne Warszaty fotograficzne "Historie portretu", prowadzenie: Piotr Droździk.
Warsztaty z filmu kostiumowego, prowadzenie; Barbara Szewczyk.Warsztaty z filmu kostiumowego, prowadzenie; Barbara Szewczyk.
Wykład dr hab. Doroty Kudelskiej.Wykład dr hab. Doroty Kudelskiej.
Spotkania podsumowujące warsztaty z udziałem twórców filmu Spotkania podsumowujące warsztaty z udziałem twórców filmu "Cztery ofiary aptekarza".
Wystawa prac pokonkursowych.Wystawa prac pokonkursowych.
Zespoł Stereotypy i koncert Zespoł Stereotypy i koncert "Wrota do wolności".
Chór Chór "Scherzo" w trakcie koncertu.
Józef Więcławek (zespół STEREOTYPY)Józef Więcławek (zespół STEREOTYPY)