Sądecki sztetl

„Sądecki sztetl” jest inicjatywą młodego historyka Łukasza Połomskiego, której celem jest odkrycie na nowo kultury i historii sądeckich Żydów.

W ramach projektu realizowane będą konferencje, warsztaty i spotkania, skierowane zarówno do młodzieży jak i dorosłych. Poprzez edukację historyczną i wydarzenia związane z kulturą i religią żydowską, ich uczestnicy będą mogli odkrywać bogactwo wieloetnicznej Sądecczyzny.

Program współtworzą: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu, Stowarzyszenie Profesjonalnego Samorządu, Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu.

Zapraszamy na stronę www.sądeckisztetl.com
na fanpage Sądecki sztetl

CYKL TĘTNO ŻYCIA 

DUSZE NIE PŁONĄ. 72. ROCZNICA LIKWIDACJI GETTA W NOWYM SĄCZU. 23-24.08.2014.Zapraszamy 27.06.2014 w piątek o godzinie 18.00 do Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu na premierę dokumentalnego filmu krótkometrażowego pt. "Sądecki sztetl" w reż. Barbary Szewczyk. Bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie SOKOŁA.Przed nami II spacer śladami sądeckich Żydów (15.06. godz. 16). zapisy: sztetl@nomina.pl13.04.2014 o godz. 17.00 w Hotelu Beskid, ul Limanowskiego 1, w Nowym Sączu odbyło się "PESACH - spotkania z żydowskimi świętami", drugie wydarzenie z naszego cyklu.

 

16.03.2014 w Galerii Dawna Synagoga w Nowym Sączu odbyło się pierwsze wydarzenie z nowego cyklu: "Purim - spotkania z żydowskimi świętami"

W programie:

"Korzenie święta Purim" - dyskusja Łukasz Połomski, Artur Franczak.

Spektakl "Tajemnica Estery" w wykonaniu Teatru Nomina Rosae w składzie: Justyna Stasik, Sławomir Bendykowski, Anna Knybel, Marta Kontny, Krzysztof Krzystanek, Karolina Lisik, Wojciech Michno, Jóżef Więcławek.

Chrześcijaństwo a "Księga Estery" - Ks. Dariusz Chwastek, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Nowym Sączu oraz o. Józef Polak SJ, proboszcz parafii Ducha Świętego w Nowym Sączu
a także
Warsztaty plastyczne dla dzieci - prowadzenie: Katarzyna Filip
Słodkie specjały purimowe - przygotowanie: Justyna Michalska

Plakat Purim

Zapraszamy na fanpage Sądecki sztetl.