Misterium Świętej Kingi

SPEKTAKL I FILM
Premiera spektaklu „Misterium Świętej Kingi” odbędzie się 15 marca 2015 r. w Teatrze Storia, który jest wspólną inicjatywą Fundacji Nomina Rosae oraz Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu. Scenariusz powstaje według dramatu przygotowanego i wystawionego przez Teatr Nomina Rosae z okazji jubileuszowego Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu w 2012 r. na dziedzińcu klasztoru SS. Klarysek. Tym razem sztuka wystawiona będzie na scenie starosądeckiego Sokoła. Po premierze pragniemy zrealizować film według spektaklu, dzięki czemu powstanie pierwszy w historii polskiej kinematografii pełnometrażowy film o historii życia św. Kingi i jej drodze do świętości. W spektaklu i filmie przedstawimy nie tylko silny charakter świętej, ale także jej nieoceniony wkład w rozwój regionu. Historia zostanie opowiedziana w sposób poetycki, z barwnymi kostiumami, wizjonerską scenografią oraz nowoczesnymi elementami w postaci multimedialnych projekcji. Strona plastyczna widowiska, a także średniowieczna muzyka oraz wyjątkowe kompozycje z mongolskim śpiewem gardłowym, jak również klimatyczne światło przywołają niezwykłą, chwilami wręcz sakralną atmosferę wieków średnich. Film realizowany będzie w obfitujących w piękne pejzaże plenerach Sądecczyzny.

PRODUKCJA I DYSTRYBUCJA
Spektakl „Misterium o świętej Kindze” będzie miał premierę 15 marca 2015 r. i zostanie wystawiony dwa lub więcej razy. Zdjęcia do filmu planujemy zrealizować w połowie bieżącego roku, natomiast jego postprodukcję – czyli montaż i udźwiękowienie – w drugiej połowie roku. Członkowie zespołu aktorskiego Teatru Storia to absolwenci państwowych i prywatnych szkół teatralnych, natomiast członkowie ekipy filmowej ukończyli łódzką Szkołę Filmową. Film będzie gotowy z końcem 2015 r. Po uroczystej premierze planujemy dystrybuować go w kinach w całej Polsce oraz na festiwalach filmowych na świecie.
Planujemy emisję w telewizji, a następnie wydanie filmu na DVD do sprzedaży na terenie całego kraju i za granicą.

PRODUCENT I TWÓRCY

PRODUKCJA SPEKTAKLU i FILMU: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu, Fundacja Nomina Rosae, Teatr Storia

SCENARIUSZ
Barbara Szewczyk – reżyser filmowy
Maria Molenda – producent filmu i prezes Fundacji

REŻYSERIA
dr Maria Molenda – absolwentka historii na Uniwersytecie Jagiellońskim, w ramach stypendium Sokrates-Erazmus także Uniwersytetu w Orleanie we Francji, reżyser ponad dziesięciu spektakli i plenerowych widowisk historycznych zrealizowanych w ramach Teatru Nomina Rosae, a w tym misterium o św. Kindze „Ipsa felix ancilla Christi” w 2012 r.

Barbara Szewczyk – absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi oraz New York Film Academy w Nowym Jorku. Autorka kilkunastu krótkometrażowych filmów fabularnych i animowanych, a także filmu dokumentalnego pt. „Sądecki sztetl” wyprodukowanego przez Fundację Nomina Rosae w 2014 r.

Aktorzy: Justyna Stasik, Karolina Lisik, Jakub Sokołowski, Wojciech Michno, Aneta Gierat i inni.

Muzyka: Michał Esz, scenografia: Filip Przybyłko, kostiumy: Maria Molenda.

Szanowni Państwo! Przygotowanie spektaklu oraz filmu wymaga znacznych nakładów finansowych, które w części udało się nam pozyskać. Chcielibyśmy zaprosić Państwa do wspierania tego przedsięwzięcia. Przyłączcie się do naszego działania i razem z nami twórzcie opowieść o Świętej Kindze - patronce Sądecczyzny, opiekunce Kościoła i ubogich.

Zapraszamy do wspierania spektaklu i filmu! Darczyńców prosimy o kierowanie wpłat na konto ING Bank Śląski: 39 1050 1722 1000 0022 8058 2343 z dopiskiem "Kinga".

Zapraszamy również na bloga http://swietakinga.blogspot.com/ , na którym będziemy opowiadać o spektaklu i filmie.

Święta Kinga (Justyna Stasiki)Święta Kinga (Justyna Stasiki)