Między prawdą a stylizacją. Co nam mówią o modzie rodzinne fotografie

Serdecznie zapraszamy do Domu Historii na wykład "Między prawdą a stylizacją. Co nam mówią o modzie rodzinne fotografie", który wygłosi historyk sztuki Zuzanna Żubka-Chmielewska 


O wykładzie:
Dziś, przeglądając stare albumy, często myślimy: „ładna sukienka, brzydka sukienka”, a strój niesie o wiele więcej treści. Zdradzi nam upodobania, finanse a nawet charakter uwiecznionych na światłoczułym papierze osób. Fotografie dzieci uchylą nam rąbka tajemnicy dawnego wychowania, a eleganckie portrety odkryją sekrety urody sprzed lat. Zdjęcia wykonane poza atelier opowiedzą o minionej obyczajowości i pokażą jak wyglądał ubiór na co dzień. Gdy leciwym albumom towarzyszą rodzinne opowieści i stare listy to mamy przepis na istną podróż w czasie. Jak się do niej przygotować, jak ją odbyć i na co uważać opowie Zuzanna Żubka-Chmielewska zabierając nas w świat swojej rodziny.

Zuzanna Żubka-Chmielewska
Historyk sztuki, mody i antropolog kulturowy. Doktorantka w Instytucie Historii Polskiej Akademii Nauk, gdzie zajmuje się historią ubiorów. Uwielbia tropić dawne odzieżowe zwyczaje i badać społeczne i symboliczne znaczenie stroju. Poza realną modą z zapałem analizuje kostiumy filmowe. Czasem szpera w archiwach, ale najbardziej lubi kontakt z ludźmi. Co roku bierze pod opiekę rzesze warszawskich studentów prowadząc wykłady w Viamodzie Szkole Wyższej, Warszawskiej Szkole Reklamy i w Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Często dzieli się też swoją wiedza w radiu i telewizji.

Wykład odbędzie się w Domu Historii w środę (4.10.2017 r) o godz. 18.00 Wstęp wolny. Po wykładzie możliwe będzie zwiedzanie wystawy "MODY. Zabytkowe ubiory i akcesoria modowe ze zbiorów Fundacji Nomina Rosae i kolekcji prywatnych z lat 1870–1950". Zapraszamy!

 

Fotografia z początku XX w. wykonana w Atelier dla Sztuki Fotograficznej "REMBRANDT" we Lwowie. Zbiory Fundacji Nomina Rosae, dar pani Marty Kalarus