Koncert bandurowy w Nowym Sączu

W sierpniu będziemy mieli ogromną przyjemność gościć zespół bandurowy Uniwersytetu Tarnopolskiego (Ukraina) pod kierownictwem Dmytra Hubyaka, który zawita do Nowego Sącza i 6 sierpnia o godzinie 18.00 zagra niezwykły koncert w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Pijarskiej 21.
Bandura to tradycyjny ukraiński instrument szarpany o bardzo charakterystycznym kształcie i ponad 60-ciu strunach! Muzyka grana na bandurze ma niepowtarzalny klimat, a zespół kilkorga bandurzystów jest w stanie stworzyć muzykę, której nie da się porównać z żadną inną!

 

Bilety w cenie 15 zł do nabycia na miejscu w dniu koncertu.

DMYTRO HUBYAK – Absolwent Akademii Muzycznej we Lwowie. Wybitny ukraiński bandurzysta, a także wokalista, kompozytor i aktor.
Dmytro Hubyak jest świetnym instrumentalistą grającym na 2 typach bandury – kijowskiej i charkowskiej.
Wielokrotny zwycięzca wielu ukraińskich i międzynarodowych konkursów i festiwali instrumentalistów ludowych.
Współpracuje z wieloma grupami muzycznymi na Ukrainie i za granicą.
Od kilku lat współpracuje z polskim zespołem “Camerata Cracovia”, biorąc udział we wspólnych koncertach, na których wykonywany jest polski, ukraiński i rosyjski repertuar XVII- i XVIII-wieczny, dokumentujący powiązania w dziedzinie muzyki między Polską i wschodnią słowiańszczyzną.
Wziął udział w nagraniu unikatowej płyty pt. “Kanty polskie i ruskie”, nagranej w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, której wydawcą jest znana polska firma fonograficzna “Dux”.
Pracuje w Tarnopolu w Teatrze muzycznym i dramatycznym jako aktor i wokalista, a także prowadzi klasę bandury na Universytecie im. Wolodymyra Hnatiuka.
Nagrał 5 solowych płyt z muzyką klasyczna i współczesną oraz z muzyką kobzarską.

Zespół bandurzystek – Zespół bandurzystek Uniwersytetu Tarnopolskiego W. Hnatiuka pod kierownictwem Dmytra Hubyaka istnieje od 2010 roku.
Przez 6 lat swojego istnienia zespół zdołał stać się zwycięzcą prestiżowych ukraińskich profesjonalnych konkursow muzycznych różnej rangi.
Repertuar zespołu obejmuje utwory współczesnych ukraińskich i zagranicznych kompozytorów muzyki dętej i ukraińskich pieśni ludowych.
We Francji zespół nagrał plytę «LES CORDES ET VOIX MAGIQUES D’UKRAINE» («Magiczne struny i głosy Ukrainy») oraz 6 wideoklipów.
Zespół 4-krotnie odbywał tournee po Francji, gdzie zagrał ponad 60 koncertów