Jesienna Jesziwa - część II

14 i 16 listopada 2015 odbędzie się druga część "Jesiennej Jesziwy", programu kulturalno-edukacyjnego realizowanego przez Fundację Nomina Rosae i Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu.

Program:

14.11.2015 (piątek):

10:15-11.00 Wiedza cenniejsza niż złoto. Jesziwy w przedwojennej Polsce
Dr Adam Kopciowski, Uniwersytet Marii Curii-Skłodowskiej w Lublinie

11:10-12:00 Chaim Halberstam i znaczenie wiedzy
Dr hab. Leszek Hońdo, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

12:10-13.00 Niepokoje z zaświatów - dybuki, zjawy, duchy- o demonologii żydowskiej
Dr Anna Jakimyszyn, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

18:00 Projekcja filmu „Dybuk”, Polska, 1937r., reż. Michał Waszyński

Na wykłady i film wstęp wolny!

16.11.2015 (niedziela):

19.00 koncert zespołu SEFARDIX

Bilety dostępne na stronie: https://ekobilet.pl/ckis

Zapraszamy!


Trio Sefardix to klimatyczna fuzja muzyki sefardyjskich Żydów, jazzu, metafizycznych wokaliz rodem z Azji i instrumentalnej wirtuozeri pełnej kulturowych odniesień. Artyści wykraczają poza stereotypowe traktowanie instrumentów poszerzając paletę brzmieniową wykonywanej muzyki.

Sefardix

Jorgos Skolias – wokal
Marcin Oleś – kontrabas
Bartłomiej Oleś – perkusja


Jorgos Skolias wychowywał się w wielonarodowym i bardzo kulturowo zróżnicowanym środowisku. Jego rodzice byli greckimi uchodźcami politycznymi. Uczestniczył w imprezach mniejszości greckiej, zajmując się nie tylko muzyką etniczną, ale śpiewając też rocka i bluesa. Jest muzykiem poszukującym nie tylko indywidualnej formuły na zastosowanie głosu ludzkiego w muzyce, ale również inspiracji w bluesie, jazzie, rocku oraz w muzyce etnicznej, od Grecji poprzez Afrykę do Indii. Artysta studiuje starodawne techniki wokalne w rezultacie czego opanował technikę śpiewania harmonicznego (równoległe prowadzenie trzech głosów), nazywanego również gardłowym. Śpiew gardłowy to sztuka tworzenia harmonicznych dźwięków razem z tonem bazowym, dając złudzenie wydawania kilku dźwięków jednocześnie. Uprawiana w wielu zakątkach świata, jednak znana głównie z Tuwy, kraju leżącego na południu Syberii, tuż ponad Mongolią.

Bracia – Marcin Oleś kontrabasista i Bartłomiej Brat Oleś perkusista – od ponad dzięsieciu lat tworzą autorską muzykę, której głównym punktem odniesienia jest jazz. Są twórcami autorskich projektów oraz towarzyszą wielu sławnym jazzmanom z całego świata tworząc rytmiczny dream team, jak napisał o nich niemiecki magazyn JazzZeitung. Na liście ich współpracowników pojawiają się nazwiska Kenny’ego Wernera, Davida Murraya, Roba Browna, Chrisa Speeda, Erika Friedlandera, Theo Jorgensmanna, Rudiego Mahalla, Williama Parkera, Andrzeja Przybielskiego i wielu innych. Odnajdują wciąż nowe sposoby na przełamanie stereotypów, udowadniając, że kontrabas i perkusja wystarczą by stworzyć muzykę kompletną, pełną energii i niespotykanych brzmień. Kontynuują dotychczasowe poszukiwania twórcze, aby poszerzyć język jazzu o sonorystykę i koncepcje muzyki współczesnej.