Filmowy plan w Miasteczku Galicyjskim

W 1996 r. Fundacja Shalom przygotowała poruszającą ekspozycję zatytułowaną „I ciągle widzę ich twarze. Fotografia Żydów polskich”. Przedstawiała ona zdjęcia, na których uwiecznili się ojcowie, matki, dzieci, przyjaciele, piękne elegantki, żartownisie, żołnierze, romantyczne piękności, ubodzy staruszkowie i osobliwi aktorzy. Piękne osobiste portrety, zdjęcia klas, fotografie rodzin; świadectwa świata wypełnionego niegdyś gwarem, tradycją pokoleń, marzeniami na przyszłość, świata, który został skazany na zagładę – ponieważ był światem Żydów.

W ramach projektu „Sądecki sztetl – Młodzi Ambasadorzy Tolerancji” młodzież z Sądecczyzny i ziemi gorlickiej bierze udział w szeregu działań, które pozwalają jej poznać przeszłość i historię zamieszkujących niegdyś licznie te regiony Żydów. Elementem projektu jest także film relacjonujący jego przebieg. Jego premiera odbędzie się w marcu w Nowym Sączu. Zdjęcia poniżej są niewielką dokumentacją z planu zorganizowanego w pracowni fotograficznej w Miasteczku Galicyjskim w Nowym Sączu. Młodzi ludzie, zainspirowani fotografiami polskich Żydów, postanowili przywołać ich historię i wcielić się w klientów atelier fotograficznego z pierwszych dziesięcioleci XX wieku.

Taki kontakt z przeszłością, przepełniony pozytywną energią, jaką dała wspólna praca, „zmiana epoki”, wcielenie się w postaci z przeszłości, które były szczęśliwe, z nadzieją patrzyły w przyszłość, tym bardziej zmusza do refleksji o tragedii jaką przyniosła II wojna światowa i Zagłada.

Plan zdjęciowy do filmu „Młodzi Ambasadorzy Tolerancji”, 26.01.2016, Miasteczko Galicyjskie, Nowy Sącz. Reż. Barbara Szewczyk, zdjęcia: Przemysław Brynkiewicz

Udział wzięli: Karolina Kowalczyk, Monika Woźniak, Bartek Wolak, Przemek Smoła, Sławek Korzym, Iwona Grybel, Klaudia Matuła, Julia Cisak, Katarzyna Gruca, Kamila Gryboś, Agnieszka Hotloś, Walentyna Tarasek, Weronika Mędoń i koordynator projektu Maciej Walasek – jako fotograf. Fryzury: Renata Popiół (salon fryzjerski Rene), Pion kostiumowy: M.Molenda, Justyna Stasik, Karolina Kowalczyk.

Przygotowania w salonie pani Renaty.Przygotowania w salonie pani Renaty.
Przygotowania w salonie pani RenatyPrzygotowania w salonie pani Renaty
Pierwsze ujęcia w atelier fotograficznym.Pierwsze ujęcia w atelier fotograficznym.
A na stole leży A na stole leży "Dybuk" z 1922 r.
Nasz filmowy fotografNasz filmowy fotograf
Julius Wagner, dentysta z Oławy z żoną, Fotografia ze zbiorów Fundacji Julius Wagner, dentysta z Oławy z żoną, Fotografia ze zbiorów Fundacji "Shalom"
Złata Boms i Lea Prywes, 1906 r., Fotografia ze zbiorów Fundacji Złata Boms i Lea Prywes, 1906 r., Fotografia ze zbiorów Fundacji "Shalom".