Film o Bolesławie Barbackim nareszcie gotowy!

Film „Portret Polaka” ukończony!

Bolesław Barbacki, malarz-realista okresu międzywojnia, powraca jako duch do swej pracowni. Przyglądając się przedmiotom tam zgromadzonym, artysta zabiera nas w przeszłość, w podróż przez wspomnienia o swoim bogatym życiu, które przeżywał w czasie niezwykle przełomowym dla Polski: od schyłku XIX wieku po katastrofę II wojny światowej. Bolesław malował realistyczne portrety, tworząc panoramę wizerunków Polaków – kobiet, mężczyzn i dzieci. Był też silnie zaangażowanym działaczem społecznym, jego życie związane było z Nowym Sączem, dla tego miasta pracował i tworzył. Wspomnienia przenoszą go w świat dzieciństwa i młodości, kreśląc szeroką panoramę życia rodzinnego, społecznego i politycznego; ukazują go w Paryżu, dokąd wyjechał, by rozwijać swój malarski warsztat; Bolesław wspomina także utraconą miłość i w końcu swoją tragiczną śmierć z rąk hitlerowców. Wspomnienia Barbackiego oraz obrazy jego nawiedzenia pustej pracowni przeplatają się z wywiadami, w których historycy, społecznicy i ludzie kultury Nowego Sącza opowiadają o życiu artysty, jego dziedzictwie i wpływie na historię miasta.    

Nasz film o Bolesławie Barbackim zostanie zaprezentowany w tym roku. Praca nad nim kojarzy się nam głównie z dużym pośpiechem (obowiązywały nas terminy dotacji przyznanej w ramach konkursu „Filmoteka Malopolska”), wysiłkiem, ale i wielką przyjemnością, jaką niosła świadomość, że opowiadamy o postaci tak wartej ze wszech miar przypomnienia i zaprezentowania szerokiej publiczności. Film powstał na podstawie scenariusza dr Marii Molendy przygotowywanego w oparciu o autentyczne teksty Bolesława Barbackiego, korespondencję i inne materiały źródłowe. Reżyserowała Barbara Szewczyk, absolwentka Państwowej Szkoły Filmowej w Łodzi i New York Film Academy; zdjęcia wykonał Przemysław Brynkiewicz.  Film współprodukowali Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie i Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu. Film wsparli także: miasto Nowy Sącz, Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu i Firma FAKRO, a także indywidualni darczyńcy. Wielką pomocą służyło nam Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu, korzystaliśmy bowiem z jego materiałów archiwalnych, a także lokacji: dom rodzinny Bolesława Barbackiego został zagrany przez dom krawca w Miasteczku Galicyjskim.

W naszej filmowej ekipie pojawili się wspaniali, utalentowani ludzie. W rolę Bolesława Barbackiego wcielił się Arkadiusz Detmer, scenografię tworzyła Natalia Giza, film montował Michał Pokropek, postprodukcją obrazu zajęła się Magdalena Nizel, muzykę napisał Sebastian Kondratowicz, a kierownikiem produkcji i planu był Łukasz Chmielewski. Mieliśmy także świetnych młodych aktorów: Daniela Oleksego i Karolinę Konicką. W rolę demonicznej kobiety z fantazji artysty wcieliła się Justyna Stasik. Charakteryzacją zajęła się Anna Pawlik, kostiumy zaprojektowała Maria Molenda.

Wiele osób pomogło nam ogromnie przy filmie. Nie powstałby on bez wsparcia pana Leszka Zegzdy i pani Moniki Ślepiak. Bardzo pomógł nam pan Andrzej Michalik, dzięki któremu mogliśmy urządzić pracownię Bolesława dokładnie w tym miejscu, w którym istniała za jego życia, czyli we frontowych pokojach przepięknej willi Marya. Pani Maria Śluzar-Skowronek bardzo wsparła nas, dostarczając rekwizytów do scenografii, a pan Przemysław Ajdukiewicz pomógł nam transportowo. Osób zaangażowanych w produkcję było jeszcze więcej. Serdecznie dziękujemy im wszystkim za wsparcie.

W tym roku będziecie już mogli zobaczyć gotowy „Portret Polaka”, film o Bolesławie Barbackim – o planowanych projekcjach będziemy informować na bieżąco. 

Arkadiusz Detmer jako Bolesław Barbacki, fot. P. DroździkArkadiusz Detmer jako Bolesław Barbacki, fot. P. Droździk
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala
Fot. P. KarwalaFot. P. Karwala