Chanuka - Spotkania z żydowskimi świętami

Serdecznie zapraszamy wszystkich w tę niedzielę, 14 grudnia na kolejne wydarzenie z cyklu "Spotkania ze świętami żydowskimi", organizowane w ramach inicjatywy Sądecki Sztetl, przy współpracy Biblioteki Pedagogicznej i Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu.

Chanuka jest jednym z najbardziej rodzinnych świąt żydowskich i trwa aż osiem dni. Często nazywana jest także „świętem świateł”, co odnosi się do cudu, jaki wydarzył się po powstaniu Machabeuszów. Wtedy, po uwolnieniu spod władzy Seleucydów i ponownym poświęceniu Świątyni Jerozolimskiej, rytualnie zapalono lampy oliwne. Mimo niewielkiej ilości oliwy, światło paliło się przez osiem dni, co uznano za cud.

W niedzielę 14 grudnia o godz. 17 o znaczeniu święta Chanuka opowie nam rabin naczelny Krakowa Eliezer Gurary. Razem z przedstawicielami władz Nowego Sącza symbolicznie zapali chanukiję – świąteczny świecznik. Wydarzenia z księgi Machabeuszy przybliżą nam aktorzy: Jan Korwin Kochanowski, Anna Jurczak,  Karolina Fortuna i Karolina Lisik. Będziemy mogli także posłuchać chrześcijańskich duchownych z Nowego Sącza – ks. Dariusza Chwastka, pastora Jacka Orłowskiego i ks. Jana Polaka – którzy przybliżą nam znaczenie światła dla wyznawców innych religii. Spotkanie zakończy podsumowanie działalności „Sądeckiego sztetlu” w 2014 roku. Przedstawimy także plany na kolejny rok.

Wydarzenie to jest już ostatnim z cyklu "Spotkania z żydowskimi świętami", którego celem przez cały ten rok było propagowanie wiedzy na temat świąt i kultury żydowskiej, zapoczątkowanego z inicjatywy Sądeckiego Sztetlu.

Wstęp na wydarzenie jest wolny. Organizatorami spotkania są: Fundacja Nomina Rosae, Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Nowym Sączu.

Serdecznie zapraszamy wszystkich w niedzielę, 14 grudnia o godz. 17 do Dawnej Synagogi przy ul. Berka Joselewicza 12 w Nowym Sączu.

Chanuka plakat